Jak wybrać plecak na wyprawy trekkingowe? Jakie cechy powinien posiadać i na jakie szczegóły dobrze jest zwrócić uwagę? Aby zawęzić krąg poszukiwań i nie pogubić się w gąszczu różnorodnych modeli należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Podpowiadamy co jest istotne podczas wyboru plecaka na wycieczki trekkingowe!

Po pierwsze – dlaczego nie warto oszczędzać na plecaku do wędrówek?

Poza odpowiednim obuwiem, bardzo ważnym elementem wyposażenia na wyprawy trekkingowe jest dobry jakościowo plecak WISPORT. Ponieważ będzie mógł nam służyć przez wiele lat kontynuowania pieszych pasji, nie warto oszczędzać na tym ekwipunku. Sposób jego wykonania, a także waga i wytrzymałość będzie miała bardzo duże znaczenie dla komfortu podczas pieszych wycieczek.

Na jakie elementy zwrócić uwagę podczas oceny danego modelu?

Poza odpowiednim obuwiem, bardzo ważnym elementem wyposażenia na wyprawy trekkingowe jest dobry jakościowo plecak WISPORT

Waga i pojemność plecaka

W zależności od średniej długości szlaków na jakie się wybierasz, należy wybrać plecak o stosownej pojemności i wadze. Podczas jednodniowych wypadów wystarczy plecak zapewniający pakowność na poziomie 20 litrów ekwipunku. Jeżeli jednak często podejmujesz się kilkudniowych wypraw lepiej będzie zainwestować w modele o pojemności w przedziale 40-50 litrów. Większe plecaki są przeznaczone na wędrówki trwające tydzień lub więcej. Pamiętaj aby nie przesadzić z wielkością plecaka. Racjonalne pakowanie pozwoli zaoszczędzić siły na szlaku. Duże plecaki są z reguły cięższe i będą stanowiły spory balast podczas marszu. Za maksymalną wagę plecaka uznaje się, mniej więcej, trzy kilogramy. Plecak na jednodniowe trekkingi powinien ważyć około jednego kilograma.

Wysokość i konstrukcja plecaka

Modele plecaków różnią się także swą długością i konstrukcją

Modele plecaków różnią się także swą długością i konstrukcją. Biorąc pod uwagę typy Twoich standardowych wędrówek możesz wybierać spośród modeli przeznaczonych do wspinaczki górskiej (wąskich i niewysokich) lub do zwykłych wędrówek pieszych (posiadających boczne kieszenie, szerszych, niekiedy wyższych). Różnica w budowie wynika z różnego rodzaju wyzwań, stojących przed uczestnikami szlaków. W przypadku wspinaczki, szeroki plecak będzie przeszkadzał podczas przeciskania się wąskimi przesmykami, a jego przesadna wysokość może ograniczać widoczność, podczas oglądania się za siebie.

System nośny

Możliwość regulacji, obecność pasa biodrowego, zapewnienie cyrkulacji powietrza – to kwestie na jakie trzeba zwrócić uwagę, wybierając plecak do wędrówek pieszych. Wygodny system nośny pozwala na komfortowe noszenie plecaka przez kilka godzin użytkowania. Pod tym względem zdecydowanie wartymi uwagi pozycjami na rynku są plecaki marki WISPORT.