Nóż to narzędzie towarzyszące człowiekowi od tysięcy lat, znane już przed naszą erą. W dawnych czasach było to jedno z najniebezpieczniejszych narzędzi, jakimi dysponował człowiek, zapewniające przetrwanie – obronę oraz możliwość pozyskiwania pokarmu, a dziś jest to gadżet, choć w wielu sytuacjach równie użyteczny co dawniej.

Nóż jako przydatny gadżet

Mogłoby się wydawać, że w cywilizowanym świecie nie ma potrzeby posiadania noża, ponieważ na świecie jest dość bezpiecznie, a jedzenie pozyskujemy w sklepach, nie na polowaniach. Takie założenie dość szybko weryfikuje nawet jednodniowy wyjazd nad zatokę z rodziną, kiedy to z pozoru proste narzędzie znajdzie szerokie zastosowanie. Posiadanie ostrza może się przydać do rozpalenia ogniska, naprawy samochodu, czy zapewniać poczucie bezpieczeństwa na odosobnionym terenie.

Właśnie dlatego posiadanie prostego, składanego, noża, nawet niewielkich rozmiarów, powinno być uwzględniane jako podstawowe wyposażenie samochodu, szczególnie gdy zakładamy wyjazd w mniej cywilizowany teren.

Nóż taktyczny dla miłośników survivalu

Nóż wojskowy (https://www.specshop.pl/pol_m_Noze-247.html), inaczej znany jako nóż taktyczny, to narzędzie dla miłośników militariów i survivalu, a także służb ratunkowych i poszukiwawczych. Nóż tego typu jest zwykle dość duży, zbudowany z bardzo trwałej stali i o mocnej poręczy.

Co więcej, noże wojskowe to narzędzia pozwalające na cięcie trudnych powierzchni, nawet elementów samochodu, a niektóre modele posiadają poręcz, która pozwala nawet na bezinwazyjne wybijanie szyb w aucie. Choć konieczność takiego działania wydaje się absurdalna z perspektywy rodzinnego wyjazdu do kurortu, to podczas biwaku, szczególnie w dzikim terenie, sytuacje wymuszające takie działanie zdarzają się dość często.

Tym samym nóż wojskowy jest narzędziem, może nie obowiązkowym, jednak z pewnością przydatnym, jeśli lubimy gry terenowe oraz biwaki.

Jak wybrać nóż wojskowy?

Najważniejszym podziałem noży wojskowych, jak i noży w ogóle jest możliwość składania ostrza – wyróżniamy noże składane i proste.

Noże taktyczne proste są najczęściej duże i ostre, a przechowywane w odpowiednim pokrowcu, który jest przypinany najczęściej do spodni. Zdarzają się jednak składane noże tego typu, które pozwalają przechowywać nóż nawet w kieszeni.

Nóż składany jest przeznaczony do sporadycznego zastosowania i jego trwałość jest zwykle znacznie niższa od noża o prostej budowie. Ten drugi, szczególnie umieszczony w odpowiedniej pochwie, pozwala na szybką reakcję w terenie, oraz znacznie szersze zastosowanie.

Wybierając nóż, należy oczywiście zwracać uwagę na trwałość ostrza, jego ciężar, konstrukcję rękojeści, czy mechanizmu składania w przypadku noża składanego, żeby uniknąć sytuacji, w której nóż będzie otwierał się w naszej kieszeni mimo naszej woli.