Dobre buty wojskowe to podstawowy element wyposażenia każdego żołnierza oraz zapalonego zwolennika survivalu lub innej tego typu aktywności w terenie. W szerokiej ofercie sprzedaży dostępne są buty przeznaczone na lato oraz zimę. Co ważne, wybrane modele mogą być z powodzeniem użytkowane nie tylko w terenie, ale również na co dzień. W tym jednak wypadku należy liczyć się z niższym komfortem niż w przypadku butów trekkingowych.

Czym należy się kierować wybierając dobre buty wojskowe?

Spodnie wojskowe mają kilka cech, które wpływają na ich wysoką funkcjonalność, w tym:

  • wydłużoną cholewkę,
  • grubą podeszwę.

Jakie korzyści daje wydłużona cholewka buta?

Obuwie dla żołnierzy ma być przede wszystkim trwałe i funkcjonalne

Buty, które posiadają wysoką cholewkę są bardzo wytrzymałe. Może być ona wykonana ze skóry naturalnej lub wysokogatunkowych tworzyw sztucznych. Taki materiał zapewnia odpowiednią izolację termiczną oraz chroni stopy przed negatywnym wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak choćby deszcz czy mróz.

Jak ważna jest odpowiednia podeszwa?

Podeszwa jest niezwykle istotnym elementem wojskowego obuwia. Zwykle jest zwykle wykonywana z grubej perforowanej gumy, która:

  1. zapewnia odpowiednią amortyzację stopy – musi być ona skuteczna zarówno na suchej, jak i mokrej nawierzchni.
  2. wpływa na skuteczną stabilizację stopy – w tej sposób ograniczone jest ryzyko upadku podczas prowadzonych w terenie działań oraz powstawaniu ewentualnych kontuzji.

Na jakie buty warto się zdecydować?


Obuwie dla żołnierzy ma być przede wszystkim trwałe i funkcjonalne. Wygoda w tym wypadku ma drugorzędne znaczenie, jednak nadal jest to istotna cecha butów. Nie powinny one bowiem powodować otarć oraz dolegliwości bólowych. Bieganie w tego typu obuwiu nie jest wskazane, ale jest ono odporne na przeciążenia, wstrząsy oraz zmienne warunki atmosferyczne. Zastosowanie dobrej jakości surowców podczas produkcji obuwia oraz ich staranne wykonanie umożliwia długotrwałe korzystanie z obuwia, choć zwłaszcza na początku nie jest to bardzo wygodne. Buty muszą się „rozchodzić” i dopasować do kształtu stopy właściciela. Z czasem stają się one bardziej wygodne lecz należy liczyć się z tym, że ich noszenie zawsze może być nieco niekomfortowe. Zwłaszcza w porównaniu z lekkim obuwiem sportowym czy wygodnym obuwiem trekkingowym. W zamian za to typowe buty wojskowe cechuje ponadprzeciętna trwałość, której zdecydowanie nie może dorównać innego rodzaju obuwie cywilne. Buty trekkingowe są bowiem wygodne, ale zdecydowanie mniej wytrzymałe i uniwersalne.