W wielu sytuacjach wygodnie jest mieć jedno narzędzie, które spełnia wiele funkcji. Właśnie dlatego multitoole stały się niezwykle popularne. Mogą być wykorzystywane w warunkach domowych, ale korzystają z nich profesjonaliści. Przydają się w warsztatach i są nieocenione w podróży.

Czym jest multitool?

Multitool – https://www.specshop.pl/pol_m_Noze_Narzedzia-Multitool-322.html, jak sugeruje nazwa, to narzędzie wielofunkcyjne. Jednak jego zastosowanie będzie istotnie zależało od wybranego modelu. Na rynku dostępny jest bardzo szeroki wachlarz tego typu narzędzi, a poszczególne modele mają bardzo różne zestawy funkcji. Ponieważ zestaw funkcji łatwo można dostosować do wykonywanej profesji z multitooli korzystają przedstawiciele wielu profesji m.in.: rzemieślnicy, pracownicy różnego rodzaju warsztatów serwisowych, a nawet służby mundurowe.

Multitool przypomina nieco scyzoryk, z tym że wizualnie odróżniają go szczypce lub kombinerki i większa wielkość. Multitoole wykonywane są najczęściej w całości ze stali i dlatego najczęściej sporo cięższe od scyzoryków. Oznacza to, że nie będzie się ich zbyt wygodnie nosić w kieszeni. 200-300 gram (bo tyle zwykle ważą takie narzędzia) to trochę za dużo by nosić multitool w kieszeni, ale w plecaku na pewno nie będzie przeszkadzać.

W wielu sytuacjach wygodnie jest mieć jedno narzędzie, które spełnia wiele funkcji

Co wchodzi w skład multitoola?

W sklepach dostępny jest szeroki wachlarz narzędzi wielofunkcyjnych. Takie multitoole mogą zawierać kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt funkcji. Trzeba tylko pamiętać, że zwykle większa liczba funkcji oznacza wyższą wagę takiego narzędzia. Do najczęściej spotykanych funkcji, jakie zawiera multitool należą:

  • kombinerki lub szczypce;
  • różnego rodzaju ostrza: gładkie, ząbkowane, do drewna;
  • wkrętaki;
  • śrubokręty płaski lub krzyżakowe;
  • scyzoryk;
  • przecinak do drutu;
  • nożyczki;
  • otwieracz do butelek i kapsli;
  • miarkę.
  • kółko lub klips do zawieszenia.

Rodzaje funkcji mogą też zależeć od tego do czego dany multitool ma służyć. Przykładowo narzędzie przeznaczone dla survivalowca będzie pewnie zawierało krzesiwo, natomiast multitool dla elektryka prawdopodobnie będzie zawierał przyrząd do zdejmowania izolacji.

Na co zwracać uwagę kupując multitool

Dobry multitool to bardzo przydatne, i co bardzo ważne, kompaktowe narzędzie. Podczas zakupu zwykle zwracamy uwagę na liczbę funkcji. Warto jednak postawić na takie narzędzie, które będzie zawierało w miarę możliwości tylko te funkcje, z których naprawdę się korzysta. Ma to przecież wpływ na drugi istotny parametr, jakim jest waga. Jeśli multitool ma często towarzyszyć nam w pracy i podróży lepiej by nie był zbyt ciężki.

Kupując multitool warto też zwrócić uwagę na markę oraz długość gwarancji. Na rynku dostępna jest taka ilość narzędzi tego typu różnej jakości, że zwyczajniej bezpieczniej jest postawić na markowy produkt, zwłaszcza taki z długą lub dożywotnią gwarancją.