Jednym z najbardziej skutecznych sposobów na podniesienie celności broni palnej jest zamontowanie przy niej nowoczesnego przyrządu optycznego. Na szczególną uwagę zasługuje kolimator, który opiera się na wykorzystaniu specjalnej soczewki pokrytej filtrem dichroicznym. Element ten przepuszcza światło, czego efektem jest uzyskanie znaku celowniczego na głównej powłoce.

Przewaga nad zwykłą lunetą

Urządzenie zwane kolimatorem gwarantuje wyraźnie większą precyzję działania aniżeli standardowa luneta celownicza. Pozwala bowiem na widzenie obuoczne, a tym samym nieustanną obserwację danego obiektu. Wymaga przy tym zgrania wyłącznie celu i muszki, co daje możliwość szybszego oddania strzału. W przypadku rozwiązań mechanicznych zachodzi natomiast dodatkowo konieczność prawidłowego ustawienia szczerbinki bądź przeziernika. Do niewątpliwych zalet omawianego sprzętu zaliczamy również ponadprzeciętnie szerokie pole widzenia i optymalne przykuwanie uwagi dzięki doskonałej widoczności punktu (generuje go dioda LED).

W sklepach znajdziemy zarówno kolimator zamknięty, jak i otwarty

Przeznaczenie odgrywa niezwykle ważną rolę

W sklepach znajdziemy zarówno kolimator zamknięty, jak i otwarty. Ten pierwszy charakteryzuje się posiadaniem solidnej obudowy w formie tulei (aluminiowej, polipropylenowej), która wprost znakomicie zabezpiecza wszelkie wrażliwe podzespoły przed nadmiernym zanieczyszczeniem, zawilgoceniem albo uszkodzeniem. Ma to ogromne znaczenie w trudnych warunkach terenowych i atmosferycznych, czyli np. na polu bitwy (konflikt zbrojny), podczas dynamicznej rozgrywki airsoftowej oraz w trakcie polowania w lesie na dziką zwierzynę. Sporym udogodnieniem jest tutaj z pewnością wypełnienie całego wnętrza konstrukcji konkretnym gazem obojętnym, co zapobiega zaparowaniu szybki. Dla niektórych osób istotnym mankamentem tego typu kolimatorów jest jednak zwiększony rozmiar i waga. Oba parametry niwelują nieco wygodę użytkowania. Alternatywę stanowi kompaktowy model otwarty z nieosłoniętym emiterem. Zapewnia on szerokie pole widzenia i jest zaskakująco lekki, ale jednocześnie podatny na szkodliwy wpływ różnych czynników zewnętrznych. Dlatego sprawdza się przede wszystkim w strzelectwie sportowym (na zamkniętej przestrzeni) i zastosowaniach profesjonalnych o miejskiej specyfice. Jego pozostałe atuty to wysoka łatwość dopasowania do niemal dowolnej repliki Air Soft Gun (pistoletu, karabinku, strzelby) oraz wyjątkowo skuteczna identyfikacja celu. Ostateczny wybór zależy od naszych indywidualnych preferencji, a także najczęściej podejmowanych aktywności.